GYŐR-BÁCSAI VASLOVAS KÖR 
"Csak egy motoros érti, hogy miért dugják ki a kutyák a fejüket a kocsiablakon."
MENÜ

2013.10.12. szombat  (vagy 13. vasárnap)

Csillagvár - Szántódpusztai skanzen (végig a déli-parton...)        


Nagyobb térképre váltás

 

Távolság: kb. 340 km 

Találkozó: Pápai úti ÖMV kút, Baumax mellett, 8 órakor

Indulás:  8 óra 30 perckor (tele tank, üres hólyag...Vigyor)

 Zalaszántó: Többen jelezték, hogy odafelé szívesen megnéznék a Zalaszántói Sztúpát, így első célállomásunk  ez lesz. 

 

Zalaszántói sztúpa Európa legnagyobb, Közép-Európa első buddhista szentélye (sztúpája). A szentély a Zalaszántó mellett található Kovácsi-hegyen, egy erdei tisztás közepén épült fel 1992-ben. Benne Buddha földi maradványának néhány darabját örzik, díszes tartóban lévő apró csontszilánkokat. A hófehér építmény 30 m magas és 24 m széles. A vallást itt nem gyakorolják és a szentély belsejébe sem lehet bejutni, zárt építmény, két szerzetes vigyázza. A sztúpa délkelet felé néz, amely részét a hegynek az Emberi Jogok Parkjának nevezik.

Csillagvár - Balatonszentgyörgy  

Kb. fél óra motorozás után érkezünk meg következő megállónkhoz. A Balaton déli partján, Balatonszentgyörgy községtől néhány percnyire egy magaslaton emelkedik a messziről komor erődítménynek látszó Csillagvár.

Az egykori dokumentumok szerint bizonyossággal állítható, hogy a nevét négyágú, csillag alakú alaprajzáról kapó épületet csak jóval a török háborúk után, 1820–1821 között emelték. Tulajdonosa Festetics László gróf, eredetileg a környező erdőségeiben élő vadállatok miatt vadászháznak rendezte be. Az akkori romantikus korszaknak megfelelően, négy esztendő múltán már árokkal és magas sánctöltésselegészítették ki, így már valóban egy középkori végvárra hasonlított az objektum. 

A vár földszintjén a XVI. századi somogyi tájon állandó háborús viszonyokat teremtő török hódoltság korszakának kiállítása tekinthető meg, egy-egy pillanatképet ábrázolva panoptikumszerűen. Így láthatjuk a falusi plébánossal vitatkozó várkapitányt, valamint a borral és hússal lakomázóvégvári katonák figuráit, amiket korabeli ruhák és fegyverek másolatai tesznek élethűvé. A belső terem sarkából letekinthetünk a harminc méter mély kút víztükrére. A felső szinten különböző egyenruhákba öltöztetett babák sorakoznak, egyebek közt a magyar huszárság történetét mutatva be: mintegy 150 huszárfigurán tanulmányozhatjuk a régi egyenruhákat. A kazamataszer pincében baba- és plüssállat-kiállítás várja a látogatókat.

A Csillagvár körül kialakított másfél hektáros parkban a művészeti alkotótáborban készített műtárgyakat szemlélhetjük meg. A karámokban tartottőshonos magyar állatok voltak elődeink fő táplálékai. Nem csak ették őket, de ruházatuk alapanyagait is ezek adták, és még csontjaikból is készítettek használati tárgyakat. Az állatok belépti díj ellenében hajkurászhatók, illetve simogathatók.

A parkban sajátos játszóteret alakítottak ki autógumi-hintákkal – tovább fatornyokkal, nyaktilóval és más, a középkorra utaló érdekességekkel. A falakon, illetve mellettük a paraszti élet különféle használati tárgyait helyezték el. Vannak még különféle aktuálpolitikai emlékművek (a trianoni békediktátumra, illetve a külföldi magyarok kettős állampolgárságáról tartott népszavazásra emlékeztetve) és egy kisebb kovácsműhely, amelyben ki-ki maga próbálkozhat ízlésének és képességeinek megfelelő tárgyak előállításával.

Szántódpuszta - Skanzen 

Kb. egy órás motorozás után érkezünk meg utolsó tervezett hosszabb megállónkhoz.

Szántódpusztán több mint harminc jelentős épületből álló majorsági jellegű műemlékegyüttes maradt fenn. Ezek - többek között kúria, csárda, cselédház, magtár, borospince, kápolna, temető - zömében az 1700-as évekből származnak, melyeket a múlt előtti században kiegészítettek és a mai alakjukra hoztak. Helyreállításuk után - részben új funkciót kapva - az 1970-es évektől idegenforgalmi és kulturális központként működnek.

A Szántódpusztán mûködõ turisztikai központ segít bepillantást nyújtani Magyarország és a szűkebb régió képzõmûvészeti, kultúrtörténeti, néprajzi emlékeibe. A mûemlék épületekben állandó kiállítások idegenforgalmi szolgáltatások, fogadó, csárdák várják a turistákat. Ezen kívül lovas programok és lovaglási lehetõségek teszik még kellemesebbé az itt tartózkodást.

Hazafelé a balaton keleti szélét megkerülve Veszprém - Zirc érintésével motorozunk.

Hazaérkezés 18 óra környékén. Utazási sebesség 90 -110 km/óra között, néha kicsit tempósabban.

 

 

Hírek

  • Elkészült az új honlap!
    2013-08-06 08:09:15

    Itt követheted az aktuális történéseket, túraterveket, találkozókat.

    A vendégkönyben véleményt mondhatsz vagy tehetsz javaslatokat.

Asztali nézet